Przejdź do treści

Kontynuacja współpracy ITER i KMiTI

Data dodania
Kategorie

Katedra Mikroelektroniki i Techniki Informatycznych (KMiTI) przez najbliższe sześć lat będzie kontynuowała współpracę z Organizacją ITER w zakresie projektowania, produkcji oraz integracji systemów diagnostycznych tokamaka ITER.

Image

W dniu 9 października 2023 r. został podpisany kontrakt ramowy „Diagnostic Instrumentation and Control Activities” pomiędzy Organizacją ITER i konsorcjum złożonym z Politechniki Łódzkiej oraz firm Cosylab d.d. (Słowenia) oraz ASSYSTEM (Francja).

Jest to kolejny już kontrakt ramowy realizowany dla projektu ITER przez pracowników KMiTI w obszarze oprzyrządowania i sterowania (ang. Instrumentation & Control – I&C) dla systemów diagnostyki plazmy. Są to systemy elektroniczno-informatyczne niezbędne do kondycjonowania sygnałów, akwizycji i przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, dostarczania pomiarów do systemu sterowania plazmą, a także całościowego nadzorowania i monitorowania systemów diagnostycznych.

Dotychczasowe wieloletnie doświadczenie, multidyscyplinarne kompetencje oraz wysoka jakość realizowanych usług zostały po raz kolejny docenione przez Organizację ITER. W ramach wieloetapowej procedury przetargowej konsorcjum pokonało licznych konkurentów z całego świata.

Obecny kontrakt obejmuje projektowanie systemów I&C, od projektu wstępnego, aż po przygotowanie dokumentacji produkcyjnej, produkcję i montaż systemów elektronicznych, projekt i implementację oprogramowania, testy końcowe, a także integrację opracowanych systemów z systemami centralnymi tokamaka m.in systemem kontroli plazmy, systemem sterowania oraz systemami bezpieczeństwa. Ponadto pracownicy Politechniki będą uczestniczyli w przeglądach projektów opracowanych przez instytucje partnerskie z całego świata zaangażowane w rozwój systemów I&C, a także zapewniali wsparcie w zakresie dobrych praktyk projektowych oraz wypracowania wspólnych uniwersalnych rozwiązań mających na celu poprawę kompatybilności systemów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu ITER: https://www.iter.org/proc/cft?tender=1079